Hírlevél feliratkozás
Fórum belépés
Felhasználónév
Jelszó
 
A depresszió tünetei
2025-03-03 tovább >>
A pánikbetegség 11 leggyakoribb tünete
2025-03-03 tovább >>
Cikk
 
A depresszió tünetei
2025-03-03
Nyomtatható változat!

A  depresszió legfontosabb tünetei a lehangoltság, szomorúság vagy üresség érzése.

 A depresszió tünetei

  

A  depresszió legfontosabb tünetei a lehangoltság, szomorúság vagy üresség érzése. Ehhez gyakran társulnak negatív gondolatok, aktivitás csökkenés, fáradékonyság, alvászavar valamint étvágytalanság.  Amennyiben ezek a panaszok már legalább 1 hónapja folyamatosan fennállnak, akkor érdemes errõl szakemberrel konzultálni.

 

A depresszió evolúciós elmélete

 

Az evolúciós pszichológia  szerint a depressziós állapottal járó magatartásváltozások evolúciós szempontból előnyösek. A depresszióval együttjáró reménytelen lelkiállapot valaha az élőlények túlélési esélyeit növelte, ugyanis segített elviselni a leigázással szembeni reménytelen helyzetet, mely az évszázadok-évezredek alatt számtalanszor előfordult.

Majmoknál is megfigyelték ezt a jelenséget. Ha egy magasabb rangú állat vereséget szenvedett, és visszacsúszott a ranglétrán, szervezetében stresszhormonok termelődtek, és a depressziós betegekhez hasonlóan csökkent a szerotonin szintje. A depresszió hatására kisebbrendűségi érzés alakul ki, ami segít elviselni az alacsonyabb ranggal járó élethelyzeteket. A depresszió azzal segíti az alkalmazkodást, hogy eltávolítja az embert vagy állatot a vesztésre álló küzdelemből. A behódolást és visszavonulást mutató állat elkerülheti a domináns egyedek támadását, és védett helyen ki tudja húzni addig, amíg kedvezőbb körülmények kínálkoznak majd a győzelmére.

Ha az egyén élete folyamán tartós elnyomásba kerül pl. szülőjétõl, házastársától vagy főnökétõl, akkor a csökkent magabiztosság segíti őt abban, hogy visszavonulhasson azokból a helyzetekből, amelyek során valószínűleg vereséget szenvedne.

A pszichoterápia során a páciens megtanulja olyan stratégiák kialakítását, amelyek segítségével hatékonyabban kezeli azokat a helyzeteket, melyek részt vesznek a depressziója kialakításában. 

 

A depresszió kialakulásában három tényezőt tartanak fontosnak a kutatók.

  1. Az egyik a genetikai hajlam.
  2. A másik a korai életkorban elszenvedett sérelmek, sérülések, nem megfelelő megküzdési minták elsajátítása a problémák megoldására.
  3. A harmadik az aktuálisan nagy stresszt jelentő életesemény (pl. válás, munkahelyvesztés, stb.), mely után megtöbbszöröződik a depressziós epizódok előfordulásának a kockázata.

 

A női és férfi depresszió közti különbség

 

Nőknél rendszerint a fent ismertetett tünetek fordulnak elő, kellő betegség belátással, jó együttműködési készséggel.

Férfiaknál gyakrabban  jelentkezik maszkolt formában a depresszió. Ők maguknak is kevésbé ismerik be a hangulatzavart, bagatellizálják a tüneteket. Gyakran inkább ingerlékenyek, indulatosak, és hamarabb fordulnak ahhoz a megoldáshoz, hogy alkohol segítségével javítsanak a hangulatukon, mint a nők. Pedig ebben a stádiumban még a depresszió hatékony kezelésével megakadályozható egy ráépülő alkoholizmus kialakulása.

 

Szülés utáni depresszió

 

Egyik formája a szülés utáni néhány napos szomorúság, érzelmi kiürülés, szorongás. Hormonális változásokkal van kapcsolatban, néhány nap alatt elmúlik.

Másik formája a szülés után néhány hónappal jelentkezik a már fentebb ismertetett tipikus tünetekkel. Kialakulásában szerepe van az új helyzethez való alkalmazkodási zavarnak. Hatékony ebben az esetben az anyává válás folyamatának, a családi, kapcsolati folyamatoknak az elemzése.

Cikkek Küldje el ismerősének
 

Cím: Budapest, XIII. ker. Véső u. 6.
Telefon: 06-30-460-1510
E-mail: info@pszichocentrum.eu
2008 © PSZICHOCENTRUM · Minden jog fenntartva!
4brainz - webdesign & development